SK12V206H | 12V 206Ah LiFePO4 Battery Bluetooth&Built-in heater
SKU SK12V206H
Original price
Sale price
Quantity
Description
Download the app to connect and monitor your SOK Battery.
Search ABC-BMS on google or apple store, download and install.
Please check here for details.
7 year warranty and maintenance free with a 3000-8000 cycles life span.
Detachable cover with replaceable BMS and cells.
Built-in heater pad for using in down to -4°F.
Bluetooth4.0 , supprot IPhone or Android smartphone.
Support connect in parallel for larger capacity.
Built-in smart Battery Management System (BMS).
Low temperature charging cut-off.
High temperature charging or discharging cut-off.
Over charging and discharging protection.
Over current and short circuit protection.
Battery cells auto balance.
Spec information
Charge information:
Recommended Charge Current    40 A
Maximum Charge Current    70 A
Recommended Charge Voltage    14.6 V
Discharge information
Maximum Continuous Discharge Current    170 A
Peak Discharge Current    200 A (3 s)
Recommended Low Voltage Disconnect    10.4V